5 grudnia 2018 r. gość nadarzyńskiej biblioteki - Andrzej Grzymała-Kazłowski zabrał nas w podróż w barwny świat kultury oraz zwyczajów Romów. Zaproszony prelegent jest założycielem Muzeum Kultury Romów w Warszawie, a ze środowiskiem tej mniejszości związany jest od przeszło 20 lat. Jest niekwestionowanym ekspertem oraz badaczem historii, kultury oraz zwyczajów Romów.

W trakcie spotkania nasz gość opowiedział o pochodzeniu Romów, ich wędrówkach, wewnętrznej hierarchii, zwyczajach oraz prawach. Nie unikał tematów trudnych jak holocaust czy liczne prześladowania. Dowiedzieliśmy się czemu w cygańskich rodzinach zdarzają się niebieskookie bądź jasnowłose dzieci i w jaki sposób Romowie pomogli społeczności żydowskiej. Szczególnie interesująca okazała się sytuacja Romów w PRL-u, kiedy władze przymusiły tę mniejszość do osiadłego trybu życia, co było w całkowitej sprzeczności z ich dotychczasowymi zwyczajami i niepisanymi prawami. Gdy spotkanie zmierzało ku końcowi, z widowni usłyszeliśmy głosy, iż publiczność prosi o… więcej. Tym sposobem spotkanie nieoczekiwanie przedłużyło się do późnych godzin wieczornych.

Na sam koniec, tradycyjnie wylosowaliśmy 1 osobę spośród widowni, którą nagrodziliśmy książką. Tym razem została ona ufundowana przez Wydawnictwo Wielka Litera, a szczęściarzem okazał się nasz czytelnik, pan Bogusław. Dopełnieniem spotkania okazała się wystawa ikonografii z kolekcji Muzeum Kultury Romów, przedstawiającą codzienne życie cygańskich rodzin, ich historię oraz kulturę. Wystawa będzie dostępna w hallu Oddziału dla dzieci w Nadarzynie do końca roku (wejście od strony ronda). Zapraszamy do oglądania.

 

PARTNERZY BPGN

POLECAMY

Biblioteka Publiczna Gminy Nadarzyn

Plac Poniatowskiego 42 • 05-830 Nadarzyn • tel.: 22 729 89 13


poniedziałek, wtorek, środa, piątek     12-19
czwartek 8-15

 


 Copyright by Biblioteka Publiczna Gminy Nadarzyn © 2009-2017


 

Filia Biblioteki w Młochowie

ul. Mazowiecka 5c • 05-831 Młochów • tel.: 22 729 90 09


poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek      12-19
środa 8-15

 


Wykonanie strony: Sensim Studio

Początek strony