Biblioteka gromadzi regionalia, czyli różnorodne dokumenty dotyczące naszej gminy, powiatu i okolic. Są to głównie roczniki prasy lokalnej, publikacje związane, w całości bądź częściowo, z Nadarzynem i okolicą oraz pozycje autorstwa mieszkańców Gminy Nadarzyn.

KARTA i CATL

Biblioteka Publiczna Gminy Nadarzyn współpracuje z Fundacją Ośrodka Karta, prowadząc Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej (CATL), w którym gromadzone i udostępniane są kopie fotografii oraz dokumentów związanych z historią Nadarzyna i okolic. Cyfrowe Archiwa Tradycji Lokalnej to projekt realizowany przez Fundację Ośrodka KARTA, w ramach Programu Rozwoju Bibliotek. Jest to sieć, organizowanych w bibliotekach archiwów społecznych, dokumentujących lokalną przeszłość. Nasza kolekcja obejmuje archiwalia dotyczące Nadarzyna i regionu, głównie zdjęcia i dokumenty.

Tworząc archiwum pragniemy zachować w pamięci lokalne dziedzictwo kulturowe. Nie przejmujemy niczyich zbiorów, lecz wypożyczamy je, opracowujemy i utrwalamy w postaci cyfrowych skanów. Po ich opracowaniu, oryginały zwracamy właścicielowi, a wersję elektroniczną, pozyskanych dokumentów, udostępniamy online. Ideą jest aby zachowane pamiątki i świadectwa historii można było zobaczyć po latach, nie uległy zapomnieniu bądź zagubieniu i był do nich cały czas dostęp. W ten sposób są cennym źródłem informacji dla współczesnych i przyszłych pokoleń. Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej to ważna inicjatywa, gdyż nierzadko jest to ostatni moment aby opisać zdjęcia, dopytać kto na nich jest i kiedy było zrobione. Dzięki prezentacji zbiorów w Internecie jest szansa aby dowiedzieć się czegoś więcej, ktoś może uzupełnić zamieszczone tam informacje a materiały opowiadające ciekawe historie z przeszłości nie przepadną bezpowrotnie.
Dlatego też, jeżeli macie Państwo fotografie, dokumenty, pamiętniki, listy, kroniki, relacje świadków historii, mapy oraz inne pamiątki historyczne związane z naszym regionem i chcielibyście Państwo udostępnić je Bibliotece do zeskanowania i opracowania, prosimy o kontakt z nami.
Zachęcamy do odwiedzenia strony naszego archiwum oraz stron pozostałych Cyfrowych Archiwów Tradycji Lokalnej.

Biblioteka Publiczna Gminy Nadarzyn

Plac Poniatowskiego 42 • 05-830 Nadarzyn • tel.: 22 729 89 13


poniedziałek, wtorek, środa, piątek     12-19
czwartek 8-15

 


 Copyright by Biblioteka Publiczna Gminy Nadarzyn © 2009-2017


 

Filia Biblioteki w Młochowie

ul. Mazowiecka 5c • 05-831 Młochów • tel.: 22 729 90 09


poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek      12-19
środa 8-15

 


Wykonanie strony: Sensim Studio

Początek strony