15 i 16 listopada 2018 r., w Łodzi, odbył się ogólnopolski IX Kongres Bibliotek Publicznych. „Brawo My! Brawo Wy!” to tegoroczne hasło Kongresu, które wyraża uznanie dla pracy i zaangażowania zarówno samych bibliotekarzy jak i organizacji, które codziennie wspierają nas poprzez tworzenie programów, szkoleń czy wdrażanie nowych pomysłów. Na kongresie nie zabrakło również nadarzyńskiej biblioteki – reprezentowali nas bibliotekarze: Bożena i Marcin.

Kongres zorganizowała Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego (FRSI) przy wsparciu środowiska związanego z bibliotekami.  W tym roku gośćmi specjalnymi były Urszula Dudziak oraz Anna Bikont. W trakcie kongresu wiele czasu poświęciliśmy na pracę w grupach: rozmawialiśmy, oglądaliśmy prezentacje, uczestniczyliśmy w warsztatach.

Tematyka była różnorodna ale zawsze ważna dla nas i naszej pracy z czytelnikami. Rozmawialiśmy o przyszłości, nowoczesnych  technologiach, mediach społecznościowych, organizowaniu wydarzeń, budowaniu pozytywnej atmosfery i wielu innych istotnych kwestiach. Siedzibą Kongresu były XIX-wieczne budynki Fabryki Sztuki, gdzie na co dzień swe pasje realizują artyści bądź edukatorzy. Kongres był nie tylko okazją do nauki, wymiany doświadczeń czy wzajemnych inspiracji. Poznaliśmy wielu fantastycznych ludzi, naładowaliśmy się pozytywną energią i wiemy, że nasza praca jest potrzebna czytelnikom. I to właśnie dla nich musimy być coraz lepsi!