W środę, 13 czerwca 2018 r., gościem Biblioteki Publicznej Gminy Nadarzyn była Misia Łukasiewicz - malarka i rzeźbiarką reprezentująca młode pokolenie. W trakcie spotkania artystka opowiedziała o swoim projekcie: obcowaniu z innymi artystami, pieszej oraz rowerowej podróży po Georgii oraz pracy na rezydencji. Jednak sama opowieść to nie wszystko – mieliśmy okazję obejrzeć prezentację fotografii oraz szkiców, które nasz gość wykonał podczas podróży.

Misia Łukasiewicz to studentka ASP w Warszawie na wydziale Rzeźby i absolwentka Historii Sztuki na UW. Ameryka jest dla niej miejscem szczególnym. W zeszłym roku zrealizowała projekt artystyczny w Stanie Georgia w USA, rok wcześniej współpracowała  z Indianami Syilx w dolinie Okanagan w Kanadzie. Niebawem wyjeżdża na kilkumiesięczną wyprawę na Alaskę, aby w tym zakątku świata poszukiwać artystycznych inspiracji.

W trakcie zeszłorocznego pobytu w Stanach duże wrażenie zrobiły na niej amerykańskie święta oraz kultura spędzania czasu w centrach handlowych, jakże odmienna od tej europejskiej. Misia Łukasiewicz opowiedziała czemu po USA nie należy podróżować autobusem i dlaczego duży samochód odbierany jest lepiej od mniejszego. Jako osoba wrażliwa i spostrzegawcza zwróciła uwagę na wiele kwestii drażliwych. Jak mówi, w Stanach nie widziała wprawdzie przejawów rasizmu, ale społeczeństwo jest wyraźnie podzielone na część białą i czarną. To co najbardziej różni ten kraj od Europy to… samochody. Samochody są wszędzie i ma je każdy a miliony amerykanów po prostu w nich mieszka. Z kolei wiele miast nie jest w ogóle przystosowanych do ruchu pieszego. Jej piesze wyprawy po okolicy wzbudzały zdziwienie i kontrowersje, gdyż według miejscowych samochodem nie jeżdżą tylko włóczędzy oraz osoby… niezrównoważone psychicznie. W trakcie spotkania nie zabrakło również wskazówek dla innych artystów i młodych ludzi. Malarka opowiedziała czemu stypendia artystyczne są dobrym sposobem na poznawanie kultury a także podpowiedziała jak je zdobyć.

Na zakończenie, tradycyjnie wśród publiczności, wylosowaliśmy osobę, która otrzymała nagrodę książkową. Tym razem była to nasza czytelniczka, Pani Barbara, której serdecznie gratulujemy. Spotkanie to było ostatnim przed wakacjami. Na kolejne zaprosimy Państwa już wczesną jesienią.

Informacji o wydarzeniach szukajcie na stronie biblioteki i naszym Facebook'u.

Fotografie: Biblioteka Publiczna Gminy Nadarzyn, Maria Kołecka