Przeszło dwa miliony książek, czasopism, rycin, map, fotografii oraz innych dokumentów dostępnych jest w Internecie dzięki cyfrowej Bibliotece Narodowej POLONA. Nowa wersja serwisu nazwana została „POLONA/2miliony” i posiada takie funkcje jak panel prasy, pozwalający przeglądać gazety według kalendarza a także panel instytucji, w którym instytucje kultury mogą prezentować swoje zasoby online. Z kolei cyfrowa wypożyczalnia ACADEMICA jest narzędziem pozwalającym na udostępnianie w bibliotekach na terenie całego kraju kilkuset tysięcy publikacji naukowych. Dzięki niej użytkownicy bibliotek mają możliwość natychmiastowego dostępu do współczesnych publikacji ze wszystkich dziedzin wiedzy, z poszanowaniem zapisów prawa autorskiego.

Dwumilionowym obiektem serwisu POLONA jest urna z prochami bezcennych rękopisów i starodruków Biblioteki Narodowej podpalonych przez Niemców po powstaniu warszawskim, w październiku 1944 r. Jest to symbol strat wojennych kultury polskiej. Obecnie, dzięki digitalizacji zbiorów, taka nieodwracalna strata już nie grozi, gdyż cyfrowe kopie najważniejszych dzieł w POLONIE, wraz z kopiami zapasowymi, stanowią trwałe zabezpieczenie tworzonego przez wieki dorobku intelektualnego. Zasób POLONY dostępny jest bezpłatnie online bez ograniczeń. Stanowi on domenę publiczną, udostępniany jest w najwyższej jakości i bez oznaczeń. Można go legalnie pobierać i może być dowolnie wykorzystywany, również do celów komercyjnych. Zapraszamy do korzystania z zasobów POLONY/2miliony pod adresem www.polona.pl.

Z kolei ACADEMICA to system zastępujący tradycyjną formę wypożyczeń w odległych bibliotekach wypożyczalnią publikacji w postaci cyfrowej. Podróż do odległego miasta bądź wysyłka książek drogą pocztową (wypożyczanie międzybiblioteczne) została zastąpiona dostępem do zbiorów Biblioteki Narodowej za pomocą dedykowanych terminali, zlokalizowanych w bibliotekach naukowych i publicznych w całej Polsce. Academica posiada szereg funkcji pomocnych czytelnikowi np. system rezerwacji, który umożliwia zaplanowanie przez czytelnika terminu pracy z publikacjami objętymi prawami autorskimi na terminalu w bibliotece, z której korzysta na co dzień. Z kolei publikacje, które nie są chronione prawami autorskimi dostępne są, bez żadnych ograniczeń, również z komputerów prywatnych pod adresem www.academica.edu.pl. Academica pozwala na dostęp do ponad pół miliona pełnotekstowych publikacji – monografii, podręczników, skryptów, artykułów oraz całych numerów czasopism ze wszystkich dziedzin np. najnowsze wydania podręczników akademickich, współczesne i archiwalne czasopisma specjalistyczne oraz zbiory specjalne, będące przedmiotem badań naukowców. System ACADEMICA jest całkowicie darmowy a terminal pozwalający na nieograniczony dostęp do jego zasobów pojawi się już niebawem w Bibliotece Publicznej Gminy Nadarzyn. {Play}