W środę, 26 marca 2018 r. zaprosiliśmy Państwa na spotkanie autorskie z Arturem Orzechem - dziennikarzem muzycznym, prezenterem radiowym i telewizyjnym, konferansjerem. Nasz gość ma także drugie, mniej znane oblicze: z wykształcenia jest iranistą a literatura perska oraz historia i kultura Iranu to jego wielka pasja, której efektem jest znakomita książka pt. „Wiza do Iranu”.

Spotkanie rozpoczęło się od opowieści „jak to się wszystko zaczęło”: w jaki sposób iranista stał się popularnym dziennikarzem i czemu, w pewnym momencie, muzyka, radio i scena okazały się ważniejsze od literatury perskiej. Nasz gość wprowadził nas w arkana pracy dziennikarza i opowiedział wiele anegdot związanych z konkursem Eurowizji.

W dalszej części spotkania, nawiązując do książki, rozmawialiśmy o Iranie - o tym jacy są jego mieszkańcy, dlaczego warto odwiedzić ten kraj i skąd biorą się negatywne stereotypy na jego temat. Następnie autor opowiedział o swojej książce i o tym w jaki sposób powstawała. Okazało się, że „Wiza do Iranu” to pierwsza ale najprawdopodobniej nie ostatnia książka Artura Orzecha. Mimo, że przy jej tworzeniu autor napotkał na wiele trudności, jest w trakcie pisania kolejnej. Na zakończenie przyszedł, jakże miły, czas na dedykacje, autografy i pamiątkowe zdjęcia. Z pewnością spotkanie zapadnie na długo w pamięci wszystkich uczestników.

Wydarzenie finansowane było przez Instytut Książki w Krakowie, w ramach projektu Dyskusyjne Kluby Książki (DKK).