25 października 2017 r. zaprosiliśmy Państwa na spotkanie pt. „Etiopia. Od kawy do biblioteki”, w ramach projektu "Wędrówki szlakiem roślin". Naszym gościem była Daria  Żebrowska – Fresenbet, - etiopistka, restauratorka, popularyzatorka kultury oraz kuchni afrykańskiej. Biblioteka pełna zaś była zapachu… kawy.

Projekt „Wędrówki szlakiem roślin” realizowany jest przez Fundację Edukacji Międzykulturowej i współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Spotkanie poświęcone było Etiopii i odbyło się w formie opowieści, której głównym motywem była kawa, będąca ważnym elementem kultury oraz gospodarki tego afrykańskiego kraju. Daria  Żebrowska – Fresenbet o kawie i o Etiopii, wie prawie wszystko. W trakcie spotkania opowiedziała nam o kulturze i historii Etiopii, o tym jak duże znaczenie w tym kraju ma kawa, jak wiele nas łączy a także o tym jak żyją tam zwyczajni ludzie. Gościem specjalnym spotkania była pochodząca z Etiopii Mayrah, która zademonstrowała nam jak wygląda tradycyjny rytuał parzenia kawy. Zielone ziarna zostały najpierw uprażone a kiedy bibliotekę wypełnił zapach palonej kawy, zmielone i zaparzone. Kawa parzyła się w oryginalnym glinianym dzbanie a następnie musiała  chwilę „odpocząć” aby nabrać pełni aromatu i głębi smaku. W końcu się doczekaliśmy i każdy mógł spróbować jak wybornie smakuje. Prócz samego spotkania, tradycyjnie, przygotowaliśmy wystawkę księgozbioru, dotyczącego tego dalekiego kraju, który znajduje się w naszych zbiorach. Na zakończenie wylosowaliśmy jednego z uczestników spotkania. Szczęśliwym zwycięzcą była nasza Czytelniczka p. Małgorzata, która otrzymała książki ufundowane przez Wydawnictwo Czarne.
Kolejne spotkania przed nami – szczegóły już wkrótce na naszej stronie oraz na plakatach. Serdecznie zapraszamy!