Dwa miliony książek, czasopism, rycin, map, fotografii oraz innych dokumentów dostępnych jest w Internecie dzięki cyfrowej Bibliotece Narodowej POLONA. Nowa wersja serwisu nazwana została „POLONA/2miliony” i posiada takie funkcje jak panel prasy, pozwalający przeglądać gazety według kalendarza, a także panel instytucji, w którym instytucje kultury mogą prezentować swoje zasoby online.
Dwumilionowym obiektem jest urna z prochami bezcennych rękopisów i starodruków Biblioteki Narodowej podpalonych przez Niemców po powstaniu warszawskim, w październiku 1944 r. Jest to symbol strat wojennych kultury polskiej. Obecnie, dzięki digitalizacji zbiorów, taka nieodwracalna strata już nie grozi, gdyż cyfrowe kopie najważniejszych dzieł w POLONIE, wraz z kopiami zapasowymi, stanowią trwałe zabezpieczenie tworzonego przez wieki dorobku intelektualnego. Poniżej przedstawiamy przykłady prawdziwych unikatów z zasobów POLONA:
• wspomniana urna z prochami rękopisów i starodruków Biblioteki Narodowej podpalonych przez hitlerowców,
• zdobiony złotem paryski rękopis Godzinek z poł. XV w., będący unikatowym zabytkiem kultury średniowiecznej,
• pierwodruk "Sanatorium pod klepsydrą" Brunona Schulza z października 1937 r. – egzemplarz z ilustracjami oraz dedykacją Autora.
Zasób POLONY dostępny jest online bez ograniczeń. Stanowi on domenę publiczną, udostępniany jest w najwyższej jakości i bez oznaczeń. Można go legalnie pobierać i może być dowolnie wykorzystywany, również do celów komercyjnych. Zapraszamy do korzystania z zasobów POLONY/2miliony.