Dwa miliony książek, czasopism, rycin, map, fotografii oraz innych dokumentów dostępnych jest w Internecie dzięki cyfrowej Bibliotece Narodowej POLONA. Nowa wersja serwisu nazwana została „POLONA/2miliony” i posiada takie funkcje jak panel prasy, pozwalający przeglądać gazety według kalendarza, a także panel instytucji, w którym instytucje kultury mogą prezentować swoje zasoby online.

Dwumilionowym obiektem jest urna z prochami bezcennych rękopisów i starodruków Biblioteki Narodowej podpalonych przez Niemców po powstaniu warszawskim, w październiku 1944 r. Jest to symbol strat wojennych kultury polskiej. Obecnie, dzięki digitalizacji zbiorów, taka nieodwracalna strata już nie grozi, gdyż cyfrowe kopie najważniejszych dzieł w POLONIE, wraz z kopiami zapasowymi, stanowią trwałe zabezpieczenie tworzonego przez wieki dorobku intelektualnego. Poniżej przedstawiamy przykłady prawdziwych unikatów z zasobów POLONA:
• wspomniana urna z prochami rękopisów i starodruków Biblioteki Narodowej podpalonych przez hitlerowców,
zdobiony złotem paryski rękopis Godzinek z poł. XV w., będący unikatowym zabytkiem kultury średniowiecznej,
pierwodruk "Sanatorium pod klepsydrą" Brunona Schulza z października 1937 r. – egzemplarz z ilustracjami oraz dedykacją Autora.

Zasób POLONY dostępny jest online bez ograniczeń. Stanowi on domenę publiczną, udostępniany jest w najwyższej jakości i bez oznaczeń. Można go legalnie pobierać i może być dowolnie wykorzystywany, również do celów komercyjnych. Zapraszamy do korzystania z zasobów POLONY/2miliony.

 

 

PARTNERZY BPGN

POLECAMY

Biblioteka Publiczna Gminy Nadarzyn

Plac Poniatowskiego 42 • 05-830 Nadarzyn • tel.: 22 729 89 13


poniedziałek, wtorek, środa, piątek     12-19
czwartek 8-15

 


 Copyright by Biblioteka Publiczna Gminy Nadarzyn © 2009-2017


 

Filia Biblioteki w Młochowie

ul. Mazowiecka 5c • 05-831 Młochów • tel.: 22 729 90 09


poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek      12-19
środa 8-15

 


Wykonanie strony: Sensim Studio

Początek strony