13 listopada 2018 r. nie był pechowy ani dla Biblioteki Publicznej Gminy Nadarzyn ani dla naszych czytelników. Wręcz odwrotnie – tego dnia naszym gościem był Mariusz Szczygieł, który przedstawił prezentację pt. „Kultura czeska – moja laska nebeska”.

Mariusz Szczygieł to nie tylko znany reporter i pisarz, ale również pasjonat Czech, Pragi oraz kultury czeskiej, od lat zafascynowany krajem południowych sąsiadów. Jest autorem wielu książek (m. in „Gottland”, „Zrób sobie raj”), a także publikuje w Gazecie Wyborczej. Przed laty prowadził popularny telewizyjny talk-show „Na każdy temat”.

Już pół godziny przed spotkaniem większość miejsc była zajęta a finalnie donosiliśmy dodatkowe krzesła. I całkiem słusznie, gdyż było warto! Nasz gość zaprezentował szereg zdjęć oraz opowiadał o Czechach, ukazując różnice między Polską a krajem naszych sąsiadów. Dowiedzieliśmy się o niespotykanym u nas braku tabu w dziełach artystycznych, stosunku Czechów do religii czy niespotykanej nigdzie architekturze… krematoryjnej. Okazało się, iż śmiech to rzecz najważniejsza dla mieszkańców tego kraju, o czym świadczą choćby pomniki, jakże odmienne od tych spotykanych w Polsce. Nie zabrakło również zabawnych anegdot, choćby o różnicach między językiem czeskim a polskim i wynikających z tego zabawnych sytuacji.

Na koniec tradycyjnie Mariusz Szczygieł podpisywał książki oraz pozował do fotografii.