8 września 2018 r. Biblioteka Publiczna Gminy Nadarzyn wraz z Urzędem Gminy Nadarzyn oraz Nadarzyńskim Ośrodkiem Kultury, zorganizowała obchody Narodowego Czytania, które patronatem objął Prezydent RP. W tym roku czytaliśmy fragmenty „Przedwiośnia” Żeromskiego, a samemu czytaniu towarzyszył szereg innych atrakcji.

W sobotnie popołudnie nadarzyński park przy Placu Poniatowskiego zgromadził wielu mieszkańców Nadarzyna i okolic. Okazją do spotkania była kolejna edycja Narodowego Czytania, które w tym roku poświęcone było „Przedwiośniu” Stefana Żeromskiego. Zebranych powitała pani Liliana Fabisińska, która jak się okazało nie tylko pisze znakomite książki ale jest równie wspaniałym konferansjerem.

Z niełatwym tekstem ”Przedwiośnia” zmierzyli się: Dariusz Zwoliński – Wójt Gminy Nadarzyn, Marta Barej, Anna Rudecka, Krystyna Dąbrowska, Barbara Zarzecka, Mateusz Stępień, Katarzyna Akram, Agnieszka Kuźmińska, Adam Piskorz, ks. Jarosław Kuśmierczyk oraz Maria Kołecka. Na sam koniec czytali: Anna Tarkowska – bibliotekarz z naszej biblioteki, Tomasz Konatkowski – autor poczytnych kryminałów oraz pani Magdalena Drzewiecka.

Zebrani goście mogli także obejrzeć wystawę przedstawiającą skany rękopisu „Przedwiośnia” z 1925 r. W międzyczasie, pomiędzy czytaniem kolejnych fragmentów, mieliśmy okazję obejrzeć pokazy tańców ludowych w wykonaniu tancerzy „Animatri” ze Szkoły Głównej Handlowej oraz posłuchać koncertu Orkiestry OSP Nadarzyn. Najmłodsi mogli z kolei spędzić czas przy patriotycznych kolorowankach oraz otrzymali okolicznościowe naklejki. Przygotowaliśmy również stoisko tzw. bookcrossingu, gdzie można było nieodpłatnie wybrać sobie książkę historyczną.

Dla wszystkich gości przygotowaliśmy poczęstunek: swojskie bułeczki ze smalcem bądź masłem i małosolnym ogórkiem, domowe ciasto, kawę, herbatę oraz podpiwek i kwas chlebowy. Pod koniec spotkania wspólnie odtańczyliśmy poloneza oraz rozdaliśmy egzemplarze „Przedwiośnia” wraz z okolicznościowymi pieczęciami.

Żeromski byłby z nas dumny…