We wtorek, 22 maja 2018 r, w ramach obchodów „Tygodnia bibliotek”, naszym gościem była Ewa Wołkanowska-Kołodziej - dziennikarka, wilnianka i autorka książki „Wilno. Rodzinna historia smaków”. W trakcie spotkania nie tylko rozmawialiśmy o Wilnie, Litwie i litewskich kulinariach ale mieliśmy też okazję ich spróbować. Nie zabrakło również licznych ciekawostek - dowiedzieliśmy się czemu kartacze dzielą się na te mniej i bardziej inteligentne.

Ewa Wołkanowska-Kołodziej to wilnianka mieszkająca w Warszawie. Z wykształcenia etnograf, pracuje jako dziennikarka specjalizująca się w tematyce społecznej. Publikowała m.in. w „Gazecie Wyborczej” i „Traveler. National Geographic”. Jej profesjonalizm został doceniony poprzez liczne nagrody oraz nominacje np. główną nagrodę Festiwalu Twórczości Wrażliwej oraz nominacje Grand Press i nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej. Spotkanie okazało się pełną ciepła opowieścią o tradycjach i kuchni kresowej - o tym co autorka doskonale zna z rodzinnego Wilna. Dowiedzieliśmy się czemu dostępny w Polsce chleb „wileński” nie ma nic wspólnego z tym prawdziwym a także czemu ziemniaki są tak ważne dla każdej litewskiej gospodyni. Uczestnicy spotkania wiedzą też już czemu na Litwie nie wystarczy suto zastawiony stół aby gość najadł się do syta. Wisienką na torcie był poczęstunek, który przygotowała Ewa Wołkanowska-Kołodziej. Uczestnicy spotkania mieli okazję spróbować litewskich chlebów, wody Vytautas, kwasu chlebowego, sera z kminkiem a także popularnej przekąski jakim jest smażony chleb z czosnkiem. Nie zabrakło również czegoś słodkiego a mianowicie… ogórków z miodem. Ten nieznany w Polsce deser był ponoć ulubionym daniem króla Jagiełły a smakiem przypomina arbuza.

Na zakończenie spotkania autorka podpisywała książki oraz wylosowaliśmy szczęśliwego zwycięzcę spośród publiczności. Nasza czytelniczka, pani Maria otrzymała książkę Janusza L. Wiśniewskiego „Kulminacje”. Nagrodę, specjalnie dla Państwa, ufundowało  wydawnictwo Wielka Litera. Wkrótce kolejne spotkania, na które już zapraszamy.