13 grudnia 2017 r. zaprosiliśmy Państwa na spotkanie „Madagaskar – wyspa przodków”. Naszą prelegentką była dr Karolina Marcinkowska - antropolożka, która na Madagaskarze prowadziła badania terenowe dotyczące kultu przodków czumba. Jest autorką książki „Od-tworzyć przeszłość. Kult czumba na Madagaskarze” (WN Katedra, 2016) oraz twórczynią inicjatywy AFRICA REMIX. Od ponad dziesięciu lat prowadzi autorskie prelekcje i wykłady dotyczące współczesnych zjawisk społeczno-kulturowych i sztuki w Afryce. Tego dnia mogliśmy nie tylko porozmawiać o książkach, Madagaskarze, obejrzeć wspaniałe zdjęcia ale również spróbować jak smakują orzeszki popularne na tej afrykańskiej wyspie.

Spotkanie poświęcone było Madagaskarowi i odbyło się w formie prezentacji multimedialnej. Karolina Marcinkowska zaprezentowała szereg autorskich zdjęć oraz krótkie filmy zrealizowane w czasie pobytu w Afryce. Sama opowieść miała oryginalną formułę: prelegentka unikała posiłkowania się utartymi stereotypami. Zamiast o wanilii, lemurach czy baobabach opowiedziała o… duchach przodków. Przeszłość jest dla mieszkańców Czerwonej Wyspy widoczna i wyczuwalna a tradycja kontaktowania się z duchami przodków oraz przyrody pozostaje niezmiernie żywa, różnorodna i dynamiczna. Rytuały czumba to spotkania z duchem przodka „zamieszkującego” na ten czas w ciele wybranej przez siebie kobiety-medium. Są one dla jej „klientów” okazją do dowiedzenia się czegoś na temat przyszłości i obcowania z przodkami. Podczas rytuału następuje swoiste zatarcie różnicy między życiem a śmiercią, przyszłością a przeszłością, władcami a poddanymi. Dla nieufnych obserwatorów, czumba pozostaje niezrozumiałym rytuałem, spotkaniem z siłami diabelskimi. Podczas spotkania nie zabrakło też miejsca na opowieść o zwyczajnych elementach życia codziennego na Madagaskarze. Na zakończenie, tradycyjnie wylosowaliśmy jednego z uczestników spotkania. Szczęśliwym zwycięzcą okazała się nasza czytelniczka, która otrzymała książkę ufundowaną przez Hurtownię Książek Azymut.

Kolejne spotkania przed nami – w lutym 2018 r. zapraszamy na spotkanie o Omanie. Szczegóły niebawem na naszej stronie oraz na plakatach. Serdecznie zapraszamy!