23 i 24 listopada 2017 r., w Łodzi, odbył się ogólnopolski VIII Kongres Bibliotek Publicznych „Biblioteka twórców! Więcej niż kongres”. Część naszego zespołu miała przyjemność wziąć udział w tym wydarzeniu, którego ideą była biblioteka, jako miejsce twórcze, w którym spotykają się i działają ludzie tworzący w bibliotece, dla biblioteki i razem z biblioteką.

Kongres jest organizowany w ramach Programu Rozwoju Bibliotek - projektu wspierającego biblioteki publiczne w pełnieniu roli lokalnych centrów aktywności społecznej, prowadzonego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego (FRSI). Współczesna biblioteka jest miejscem przyjaznym wszystkim tym, którzy tworzą. Są to bibliotekarze oraz osoby, które dzielą się tu swoimi pasjami i talentami, jak autorzy, podróżnicy, entuzjaści gier, społecznicy, dzieci itd. Inauguracyjną debatę Kongresu rozpoczął prezes FRSI Jacek Królikowski a kolejnymi prelegentami byli Anna Dziewit-Meller oraz Mariusz Szczygieł. Są to autorzy nie tylko poczytnych książek, ale także popularyzatorzy czytelnictwa, którzy doskonale wiedzą co cieszy bądź martwi nas, bibliotekarzy. Ich życiowe i krzepiące wystąpienia wzbudziły aplauz wśród publiczności.

Później skupiliśmy się na pracy w grupach: rozmawialiśmy, oglądaliśmy prezentacje, uczestniczyliśmy w warsztatach. Tematyka była różnorodna ale ważna dla nas i naszej pracy z czytelnikami. Nie sposób przytoczyć wszystkie tematy ale rozmawialiśmy o odkrywaniu talentów, pisaniu, komunikowaniu się, nowoczesnych  technologiach, mediach społecznościowych, pracy z dziećmi i młodzieżą, organizowaniu wydarzeń, urządzaniu biblioteki, planszówkach, rocznicach a nawet robotyce. Czekało na nas przeszło 20 warsztatów i prezentacji, z których wybieraliśmy najciekawsze i najbardziej przydatne. W tym roku siedzibą Kongresu były XIX-wieczne budynki Fabryki Sztuki (ArtInkubator) – miejsce gdzie na co dzień swe pasje realizują artyści, edukatorzy, wizjonerzy, ludzie pełni pasji. Podsumowując, Kongres był nie tylko okazją do nauki, wymiany doświadczeń czy wzajemnych inspiracji. Poznaliśmy wielu fantastycznych ludzi, naładowaliśmy się pozytywną energią i wiemy, że biblioteka jest miejscem gdzie możemy realizować  pomysły oraz pasje, zarówno własne jak i te będące efektem inspiracji.