21 listopada 2017 r. zaprosiliśmy Państwa na spotkanie, w ramach projektu Dyskusyjny Klub Książki, pt. „Tam gdzie muchy są groźniejsze od Al.-Kaidy”. Naszym gościem był Leszek Szczasny – pochodzący z Raciborza politolog, filozof, społecznik, fotograf i przede wszystkim niezależny globtroter. Tego dnia biblioteka była miejscem gdzie można było nie tylko porozmawiać o książkach, ale również spróbować daktyli i herbaty z hibiskusa.

Spotkanie poświęcone było Mauretanii i odbyło się w formie, jak to ujął sam autor, „slajdowiska”. Nasz gość zaprezentował szereg wspaniałych zdjęć i opowiedział o swojej wyprawie do tego mało znanego kraju. Dowiedzieliśmy się czemu muchy okazały się groźniejsze od Al.-Kaidy, w jaki sposób tamtejsze kobiety dbają o urodę oraz co w Mauretanii zastępuje szczoteczkę do zębów. Okazało się, że nie jest to kraj łatwy dla podróżnika oraz fotografa i często można spotkać się tam z początkową nieufnością. Mimo tego Leszek Szczasny nadal podróżuje, jego budżet to naprawdę „grosze” a on sam jest żywym dowodem na to, że „chcieć to móc”. Dociera w głąb danej kultury, często podważając związane z nią stereotypy. Efektem jego podróży jest książka „Świat na wyciągnięcie ręki”, której niepodrabialna, esencjonalna narracja wyznacza nowy styl podróżniczego reportażu, który porusza, rozśmiesza, koi
i prowokuje do odkrywania świata na własną rękę. Obecnie powstaje kolejna pt. "Afrykański rytm".
W końcowej części spotkania autor podpowiedział uczestnikom w jaki sposób tanio podróżować i na co zwracać uwagę, będąc z dala od utartych turystycznych szlaków. Na zakończenie, tradycyjnie wylosowaliśmy jednego z uczestników spotkania. Szczęśliwym zwycięzcą okazała się jedna z czytelniczek, która otrzymała książkę ufundowaną przez Wydawnictwo Sonia Draga.

Kolejne spotkania przed nami – już 13 grudnia zapraszamy na spotkanie o Madagaskarze. Szczegóły niebawem na naszej stronie oraz na plakatach. Serdecznie zapraszamy!