Przygotowana przez Muzeum Dulag 121 wystawa „Solidarność i wsparcie” miała swój wernisaż w 2016 roku w Sejmie Rzeczypospolitej. Od tego czasu gościła w kilku miejscowościach województwa mazowieckiego a także w dalszych zakątkach Polski. Obecnie, w ramach współpracy z Muzeum Dulag 121, od 17 października do 16 listopada 2017 r. można ją obejrzeć w Bibliotece Publicznej Gminy Nadarzyn.

Wystawa poświęcona jest mało znanemu tematowi – zakrojonej na szeroką skalę akcji pomocowej dla ludności Warszawy wypędzonej ze stolicy w czasie Powstania Warszawskiego i po jego zakończeniu. Wedle różnych szacunków Niemcy wypędzili od 390 do 650 tysięcy osób. Od początku sierpnia 1944 do końca pierwszej połowy 1945 w pomoc dla wypędzonych zaangażowało się kilkanaście, a może nawet kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Wśród pomagających byli przedstawiciele i wolontariusze różnych organizacji działających oficjalnie i konspiracyjnie m.in.: Rady Głównej Opiekuńczej, Armii Krajowej, Polskiego i Międzynarodowego Czerwonego Krzyża, zakonów oraz indywidualne osoby, które spontanicznie, w odruchu serca włączały się w pomoc. Wsparcie organizowano wszędzie, gdzie trafiali wygnani warszawiacy, czyli w obozach przejściowych w Pruszkowie (a od października 1944 roku także w obozach w Piastowie i Ursusie), w miasteczkach i wsiach południowo-zachodniego rejonu podwarszawskiego, a także na terenie Generalnego Gubernatorstwa, gdzie zsyłano wypędzonych ze stolicy niezdolnych do pracy przymusowej. Wystawa „Solidarność i wsparcie” ma na celu przywrócenie pamięci o pełnych ofiarności i poświęcenia ludziach, którzy nieśli pomoc wypędzonym warszawiakom.

Wystawę można oglądać w godzinach otwarcia Biblioteki (wejście od strony ronda – parter). Istnieje możliwość zakupu katalogu wystawy, wydanego przez Muzeum Dulag 121. Szczegółowych informacji udzielą pracownicy biblioteki. Zapraszamy - wstęp wolny!